شرط داوری در قرارداد مشارکت در ساخت

با توجه به افزایش قراردادها در جامعه ی امروزی و پیچیدگی های آن، رجوع به دادگستری و مرجعی برای حل اختلافات طرفین ،اهمیتی بیش از پیش یافته است.  اما رجوع به دادگستری و پیگیری تشریفات لازم در آن، بعضاً دشواری هایی دارد که ممکن است شما را دچار زحماتی کند. برای اینکه با شرط داوری در این قبیل قراردادها آشنا شوید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

داور یا داوری چیست؟

در لغت از داوری، به معناهای قضاوت و حکمیتی عادلانه یاد شده است .

در مورد وظایف وکیل مشارکت در ساخت بیشتر بدانید:وکیل مشارکت در ساخت

مزایای استفاده از شرط داوری :

از طرفی حجم پرونده های موجود در دادگاه، رسیدگی سریع و به موقع را برای این نهاد دشوار می کند و از طرف دیگر، ممکن است تقبل هزینه های دادرسی برای برخی ،مشکل ایجاد کند.

 

رجوع به نهاد داوری و از جمله داوری در قراردادهای مشارکت در ساخت، درصورت دقت و رعایت شرایط لازم، گاهی می تواند راهی بهتر و آسان تر برای پیگیری و رفع این اختلافات در دنیای امروزی باشد.

 

چگونگی حل اختلاف در قراردادهای مشارکت در ساخت :

از جهت حقوقی، وقتی طرفین در ضمن قرارداد اصلی و یا خارج از آن، شرط داوری را پیش از وقوع اختلاف پیش بینی می کنند، ملزم می شوند که برای حل و فصل اختلافات در مسائل قراردادی و از جمله قرارداد مشارکت در ساخت، ازاین نهاد کمک گرفته و از داوری و حکمیت داور یا داوران استفاده کنند.

لازمه داوری در قرارداد مشارکت در ساخت :

لازم است که داور و یا داوران از دانش و آگاهی کافی در زمینه ی حقوقی و بالاخص قرارداد مورد بحث ( قرارداد مشارکت در ساخت) بهره مند باشند تا بتوانند بهترین قضاوت را برای حل اختلافات ارائه دهند و طرفین به تصمیم و رأیشان اعتماد کافی داشته باشند.

 پس لازم است که برای داوری از اشخاص متخصص دراین زمینه از جمله کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز داوری کانون وکلای دادگستری بهره گیریم.

شرایط داوری و صدور رای :

مدت انشای رأی داوری، سه ماه از زمان اختلاف است و بعد از آن، درصورت توافق طرفین، قابل تمدید می باشد.

درصورت اعتراض محکوم علیه به رأی داوری، تأیید دادگاه شرط می باشد.

تحویل رأی داوری ،مستلزم پرداخت اجرت داور یا داوران است که هزینه ی آن، به طور تساوی میان طرفین و با تعرفه ی روز محاسبه می شود.

بهتر است شرایط فوت داور و مسائلی از این قبیل در شرایط داوری، مدنظر قرار داده شود.

چرا که درصورت فوت و یا سرباز زدن طرفین ، قرارداد داوری ،اثری ندارد مگر اینکه شرایط و روشی برای داوری داور و یا داوران جدید در آن پیش بینی شده باشد.

عدم انجام رای داوری :

ضمانت اجرای عدم انجام رأی داوری، تکلیف دادگاه به صدور اجرائیه می باشد که درصورت درخواست ذی نفع صادر می شود که نیازی به پرداخت هزینه ی دادرسی و دادخواست ندارد.

مطابق ماده 5 قانون اجرای احکام مدنی و ماده 29 آئین نامه ی اصلاحی قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب، صدور اجرائیه بر عهده ی دادگاه نخستین یا بدوی است که صالح به رسیدگی به اصل دعوا می باشد.

لازم به ذکرست که پیش بینی داوری در قرارداد مشارکت در ساخت الزامی نمی باشد .

پیشنهاد ما برای شما:مشارکت در ساخت صفر تا صد

گروه وکلای حکمت:

با پیگیری های مستمر و به موقع در مورد پرونده های موکلین در زمینه اختلافات و دعاوی  حقوقی و کیفری و خانواده و ثبتی سعی دارد که یک تیم قوی و با بهره مندی از علم نوین حقوقی با مشاوره های خود  شما هموطنان گرامی را در مواجه شدن با مشکلات در پیشنهاد یک راه درست حقوقی و قانونی  راهنمایی و هدایت  کند و با امکانات مشاوره های حقوقی و کیفری آنلاین و مشاوره های تلفنی و مشاوره های حضوری در تهران با منشور اخلاقی مسئولیت پذیری رضایت هموطنان را به دنبال خواهد داشت.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

 

Rate this post

4 دیدگاه

  1. سلام ، در یک قرارداد مشارکت در ساخت من با پسر عمویم، پدرش در قراداد مرجع حل اختلاف (مرضی الطرفین) می باشد . ولی در قضاوت رای به نفع پسرش داده است. شکایت کرده ام آیا قضاوتش قابل قبول است؟ در زیر قرارداد فقط پدرش بعنوان شاهد قرارداد است

  2. با سلام . در خصوص یک قرار داد ساخت ابنیه اگر متوجه شویم بعد از یک درخواست از داور و عدم پاسخ و بعد از گذشت دو سه ماه خلاف بند قرار داد مبنی بر عدم فروش و یا پیش فروش واحدها توسط طرفین در قرار داد تا اتمام و بهره برداری از واحدها ، سازنده در دفتر املاک خود داور اقدام به پیش فروش دو واحد را کرده باشد .قانون چه تفسیری دارد ؟. با تشکر

  3. درقراردادمشارکت درساخت دادگاه محل احداث ملک بعنوان داور تعیین گردیده است،آیا دفتراملاک نیز بعنوان داور میباشد یاخیر؟

    1. درود وقت شما بخیر
      خیر به این خاطر که در قرارداد دادگاه را به عنوان داور انتخاب کرده اید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفت و گورا شروع کنید...
سلام، برای مشاوره رایگان در اینستاگرام پاسخ گو خواهیم بود
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ میدهیم
دکمه بازگشت به بالا
تماس با وکیل(کلیک کن)